25.05.2020

Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

Od 16 maja 2020r. z kwarantanny zwolnione są :

Osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE.

Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie i studenci przekraczający granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną są zwolnione z kwarantanny, tylko jeśli pobierają nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. Kwarantanną nie obejmuje się także ich opiekunów, przekraczających wraz z nimi granicę.

Podstawa prawna Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020, poz. 878)